Pomysłowość projektantów zastawy stołowej nie ma granic. Najczęściej dotyczy modnych zdobień i wzorów czy eksperymentów z formą. Jednak kiedy przebrniemy przez uszka w kształcie kwiatków, ptasich dziobków czy zgrabnej damskiej nóżki, nie zdziwi nas już kubek wyglądający jak… pognieciony kartonik.

Spróbujmy skupić się jednak na tych rozwiązaniach, które wprowadzają przede wszystkim wygodę użytkowania naczyń.
Przyjrzyjmy się więc kilku pomysłom, zdobywającym coraz większe uznanie producentów i użytkowników.

Pojedyncze projekty, które wymykają się standardom, chcą raczej przykuć uwagę, zadziwić, zauroczyć nietypowym pomysłem, optycznym ujęciem czy kształtem.
Porcelana w serwisach wciąż jednak pełni funkcję użytkową, więc można założyć, że chwilowe zaciekawienie nie przetrwa tak długo, jak innowacja łącząca formalną nowość z wymiarem praktycznym.
Dotyczy to zwłaszcza naczyń służących do serwowania potraw.

Salaterka pod kontrolą, czyli nowy sposób serwowania przystawek – sztuka użytkowa z Lubiany

Lubiana Magnolia – Salaterka Royal

 

Idealnym przykładem takiego połączenia jest salaterka z uchwytem. Tradycyjne naczynie uzupełniające podstawowy zestaw talerzy dzięki temu staje się dużo bardziej praktyczne. Trudno do salaterki zamontować uszko – przypominałaby wówczas wielką filiżankę. Zresztą podwójne uszka mają już bulionówki, nieco podobne kształtem i rozmiarami.

Natomiast właśnie salaterki z uchwytem znajdziemy w linii Magnolia Royal z Lubiany – innowacyjnego polskiego producenta porcelany. Charakterystyczna rączka umieszczona ukośnie do naczynia tworzy przyciągający wzrok efekt wizualny.
To bardzo praktyczne rozwiązanie podczas jedzenia, trzymając uchwyt mamy ułatwiony dostęp do zawartości miseczki. Dzięki temu powstał element zastawy, który doskonale ilustruje ideę sztuki użytkowej – połączenie artystycznej formy z walorami utylitarnymi.

Kilka potraw na jednym naczyniu? Od tego mamy dzielone półmiski…

Od wprowadzenia w życie pomysłu dzielenia talerzy i półmisków wewnętrznymi liniami minęło już trochę czasu. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu naczynie można napełnić dwoma, trzema czy czterema rodzajami zawartości – sałatek, surówek, przekąsek, owoców lub słodyczy. Napełniony czwórdzielny półmisek bardzo efektownie prezentuje się na stole.

Tylko od projektanta i kucharza zależy, jaki nada mu kształt, jak wykorzysta możliwości które niesie z sobą ten prosty patent i jakie potrawy finalnie zostaną na nim podane.

Transparentny czterodzielny półmisek szklany z Jasła – świetny pomysł na ożywienie stołu

Jasło Półmisek czterodzielny

Do tworzenia naczyń tego typu znakomicie nadaje się szkło lub kryształ. W katalogu Jasła (jednej z czołowych polskich hut szkła) można znaleźć efektowne wzory dzielonych półmisków.
Ich transparentny charakter pozwala jeszcze bardziej wyeksponować potrawy, które oprócz znakomitego smaku powinny przyciągać również wyglądem.

Jeśli chodzi o sposób podania, czwórdzielny półmisek z Jasła to jedna z najlepszych (i zarazem najprostszych) opcji.

Co wybrać do podania ciast i słodyczy?

Bohemia Flamenco Patera 33cm

Jak podawać słodycze? W niełatwej sztuce serwowania deseru pomogą różne naczynia

Gdybyśmy mieli wybrać jeden element zastawy stołowej, który stworzono w największej ilości form i odmian, idealnym kandydatem do pierwszego miejsca byłaby patera.

Słynne lustrzane i szklane serwisy cukiernicze, z których układano przestrzenne kompozycje na magnackich stołach, to jedne z najstarszych przykładów sztuki serwowania potraw.
Nie bez powodu deser nosi zaszczytny przydomek ukoronowania posiłku – dlatego ważny jest sposób jego podania.

Patera – następczyni dawnych serwisów cukierniczych

Jasło Etażerka 3-piętrowa

Dziś patery występują w rozmaitych odsłonach. Leżące i stojące, z falbaniastym rantem i gładkie na brzegach, płaskie i zamknięte w miseczkowatej formie. Otwarte i z kloszem – można by długo wymieniać ich rodzaje. Forma patery zależy nie tylko od rodzaju deseru – inna posłuży do postawienia dekorowanego tortu, inna do podania pokrojonego ciasta czy foremnych ciasteczek.

Choć szkło dobrze prezentuje się w każdej konfiguracji, można zwrócić uwagę także na inne elementy. Na niewielkiej powierzchni stołu sprawdzi się piętrowa etażerka, natomiast duży stół z nowoczesnym serwisem porcelanowym sprzyja użyciu płaskiej tafli pozbawionej ozdób.

Szklane patery na różne okazje można znaleźć w katalogu Jasła i Krosna – polskich producentów wyrobów ze szkła. Każda z nich imponuje wzornictwem i solidnością wykonania.
Charakterystyczne grube szkło i artystyczna forma cechuje natomiast wyroby czeskiej marki Bohemia.
Niezależnie od upodobań, warto zaopatrzyć się w różne patery i etażerki do podawania ciast i słodyczy na różne okazje.