Porcelana z Ćmielowa to ponad 220 lat historii oraz tradycji. Wyroby pochodzące z fabryki Ćmielów to wysokiej jakości produkty, które w większości są dekorowane ręcznie.
Kolekcje porcelanowych talerzy, naczyń, filiżanek czy kubków z tej fabryki zachwycają nawet najbardziej wymagających koneserów. Są one niewątpliwym przykładem sztuki użytkowej i dekoracji stołu.

Jak funkcjonowała Ćmielowska fabryka porcelany na przestrzeni ostatnich dwóch wieków i okresie największej świetności ? Odpowiedź znajdziecie Państwo poniżej.

Historia         

Początki – wiek XVIII i XIX
Manufaktura w Ćmielowie została założona pod koniec XVIII wieku – w roku 1790. Wszystko zaczęło się dzięki inicjatywie cechu garncarzy z tamtych stron.
W 1797 roku Ćmielów przeszedł w ręce Jacka Małachowskiego – kanclerza, który zdecydował się na wytwarzanie wyrobów z tzw. fajansu. Produkcja trwała aż do jego śmierci w roku 1821.
Kolejnym właścicielem w naturalny sposób sukcesji stał się jego syn Jan.

Następnie własność fabryki przeszła w spadku Kazimierzowi Duninowi-Karwieckiemu.
To właśnie czasy jego zarządu nad fabryką tj. pomiędzy 1821, a 1847 rokiem uznaje się za okres rozkwitu produkcji wyrobów z masy porcelanowej w Ćmielowie. W tym okresie, porcelana z Ćmielowa zdobyła uznanie na rynku warszawskim, stajać się modnym i pożądanym wyrobem ze względu na kunszt wykonania i poszukiwany w tamtym czasie bogato zdobiony wygląd.

Znanymi produktami z tamtych czasów są ażurowe koszyczki, „plecione” z cienkich wałków porcelany a następnie wypalane w celu utwardzenia. Dekoracje klasycystyczne były w tamtych czasach poszukiwanymi produktami na ówczesnym rynku.

Manufaktura ćmielowska po 1840
W połowie XIX wieku zaczęto unowocześniać i usprawniać techniki zdobienia wykorzystując metodę przedruku i kalkomanii. Wówczas ćmielowska porcelana występowała w dekoracjach w kolorach szarości, czerwieni, błękicie oraz okazjonalnie – w zieleni.
Na talerzach, filiżankach i innych naczyniach zaczęły pojawiać się wiejskie krajobrazy, scenki rodzajowe z dworskiego lub ludowego życia.

Sygnatura porcelany Ćmielów XIX wiek

Pod koniec XIX wieku właścicielami fabryki stają się Druccy-Lubeccy. To im fabryka zawdzięcza kolejny etap rozwoju fabryki tj. wdrożenie zupełnie nowych maszyn i pomysłów na wytwarzanie talerzy i filiżanek.

Logotyp zakładu umieszczany na spodzie talerzy i innych wyrobów to napis Ćmielów  bądź rysunek łabędzia na tle gałązek roślinnych.
Dzięki wysokiej jakości i innowacyjnej formie naczyń fabryka zdobyła złote medale na wystawach ceramicznych w Paryżu i Filadelfii.

Na początku XX wieku w fabryce wprowadzono elektryfikację (1884–1914) co umożliwiło dalszy postęp techniczny i unowocześnienie maszyn na produkcji.
Wybudowano wówczas, jako jeden z pierwszych w Europie piec tunelowy do wypalania porcelany tj. talerze i naczynia utwardzały się w coraz wyższej temperaturze sunąc na ruchomym podeście.
Również przygotowanie masy porcelanowej i szkliwa odbywało się mechanicznie.
W tamtym czasie fabryka wyróżniała się najnowocześniejszym cyklem i poziomem produkcji.

Polska fabryka – lata międzywojenne
Po odrodzeniu Państwa polskiego, w roku 1920 kolejnym właścicielem fabryki staje się polski Bank Przemysłowy, wykupując akcje firmy i otwierając nowy, złoty okres w dziejach fabryki.
Powstają wtedy słynne fasony w ówczesnym stylu Art DecoKula i Płaski (stworzone przez Bogdana Wendorfa), a także równie efektowne na bazie kwadratu fasony LwówPułaski.
Najbardziej znanym fasonem z tamtych czasów jest model Empire z 1934 r. który zrobił stół w Belwederze, budząc zachwyt filiżankami na nóżkach oraz inkrustowanymi orłami.

Porcelana z Ćmielowa staje się rozpoznawalna na całym świecie dzięki zaopatrzeniu w nią polskich placówek dyplomatycznych. W okresie międzywojennym markę Ćmielów ceniono drożej niż młodą fabrykę niemieckiej porcelany tzn. Rosenthal

Ten zloty okres rozkwitu fabryki zostaje niestety przerwany przez II wojnę światową i okupację – fabryka Ćmielów zostaje połączona z fabryką w Chodzieży i zajmuje się produkcją standardowych wyrobów na potrzeby Rzeszy.

Okres powojenny
Po II wojnie światowej fabryka (tak jak i wszystkie inne) została znacjonalizowana i upaństwowiona już w roku 1945 r, funkcjonując pod zarządem państwowym jako Fabryka Porcelany i Wyrobów Ceramicznych.
Od 1 stycznia 1951 r. fabryka stała się przedsiębiorstwem państwowym pod nazwą – Zakłady Porcelany „Ćmielów”, które podporządkowane zostały Centralnemu Zarządowi Przemysłu Ceramicznego i Zjednoczeniu Przemysłu Ceramicznego.

Lata 50. i 60. zeszłego wieku to okres rozkwitu nowoczesnego wzornictwa i designu tworzonego przez projektantów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Wtedy też powstały w fabryce znane figurki porcelanowe np. seria zwierząt autorstwa prof. Lubomira Tomaszewskiego czy słynne ćmielowskie pingwiny, zaprojektowane przez Hannę Orthwein.

Również skala produkcji naczyń i talerzy użytkowych znacznie zwiększyła się, wychodząc naprzeciw potrzebom rozbudowującego się kraju – w latach 1957–1962 oddano do użytku 3 piece tunelowe do wypalania porcelany i również 3 nowe piece do wypalania dekoracji.

W latach 1973–1982 fabryka wchodziła, wraz z innymi fabrykami naczyń porcelanowych w skład Zjednoczonych Zakładów Ceramiki Stołowej „Cerpol” w Wałbrzychu.

Współczesna sygnatura Ćmielów

Fabryka Ćmielów dziś
Po okresie przemian gospodarczych w kraju, w 1997 roku Ćmielów przechodzi w ręce prywatne, przyjmując nazwę Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o.
Obecnie znakiem (logo) fabryki ćmielowskiej jest inicjał Ć w trójkącie.

Od tamtej pory zakład funkcjonuje nieprzerwanie, stale zwiększając produkcję i asortyment dostępnych kolekcji (modeli) porcelany.
W roku 2007 fabryka otrzymuje nagrodę w postaci „Lauru Konsumenta” co znajduje odzwierciedlenie w okolicznościowym logo z tamtych lat.
W roku 2013 po połączeniu z fabryką w Chodzieży staje się największym producentem porcelany cienkościennej w Europie. Połączone fabryki produkują ponad 400 ton porcelany miesięcznie.

Wybrany asortyment i wzory serwisów obiadowych i kawowych.

Obecnie dostępne kolekcje porcelany z Ćmielowa to przykład doskonałego odtworzenia tradycyjnych fasonów zastawy porcelanowej.
Fabryka słynie z produkcji wysokiej jakości porcelanowych talerzy, filiżanek oraz innych naczyń, w nowoczesnych okrągłych i kwadratowych kształtach, poszukiwanych przez klientów.
Wyroby z Ćmielowa oprócz funkcji użytkowej, w dalszym ciągu służą celom reprezentacyjnym, idealnie nadając się jako ekskluzywny prezent w elitarnym stylu.

Mimo wykorzystania nowoczesnych maszyn przy produkcji, wyrób wysokiej jakości naczyń to jednak wciąż przede wszystkim ręczna praca – od wymieszania składników porcelany do zapakowania gotowych wyrobów w pudełko 3 etapy są zmechanizowane a 14 wykonywanych jest ręcznie.

Same tylko filiżanki przechodzą podczas produkcji przynajmniej przez osiem par rąk co w dzisiejszych czasach rosnącego kosztu czasu pracy i wytworzenia, dodatkowo potęguje ekskluzywność ręcznie dekorowanej zastawy w jadalni zarówno podczas codziennych posiłków jak i podczas uroczystości.

Pełen asortyment fabryki Ćmielów dostępny w naszym sklepie internetowym Żabka HurtowniaPorcelany.pl – znajdziesz tutaj

Wśród klientów naszego sklepu częstym wyborem są serwisy (komplety) obiadowe, kawowe i obiadowo-kawowe dla 6 lub 12 i więcej osób, przykłady poniżej

ĆMIELÓW Yvonne E606 – 45 części / 12 osób

ĆMIELÓW Rococo 0001 – 84 części / 12 osób

ĆMIELÓW Lwów E374 84 części / 12 osób

ĆMIELÓW Feston 3604 – 108 części / 12 osób

ĆMIELÓW Bolero E820 – 84 części / 12 osób

ĆMIELÓW Bolero E520 – 45 części / 12 osób