Naczynia to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Ich wybór powinien być dobrze przemyślany, aby spełniły swoje zadanie.  Bo choć w przypadku jedzenia przede wszystkim liczy się smak, sposób podania na stole także ma duże znaczenie !

Spożywanie posiłków umieszczonych na eleganckich talerzach, picie z doskonale dobranych filiżanek czy nalewanie parującej herbaty ze stylowego imbryka daje nie mniej przyjemności, niż samo delektowanie się potrawami i napojami.

Jeśli nie wiesz, które naczynia kuchenne będą potrzebne w domu, które najlepiej nadają się do poszczególnych potraw i ich podania – przychodzimy z pomocą i artykułem na temat rodzajów naczyń kuchennych i elementów zastawy stołowej.
Po kliknięciu w nazwę naczynia, zobaczysz najlepsze propozycje w naszym sklepie z porcelaną:

Rodzaje naczyń, filiżanek i talerzy potrzebnych w praktycznej i nowoczesnej kuchni :

  1. Talerz obiadowy (płytki) – najbardziej uniwersalne naczynia kuchenne, służą do podawania drugiego dania.
    Klasyczne talerze obiadowe mają okrągły kształt, ale dziś coraz więcej osób zaopatruje się w modne talerze kwadratowe.
    Mogą być białe lub kolorowe ze zdobieniami. Typowa średnica tych talerzy to 24 – 27 cm.
  2. Talerz deserowy (do ciasta, śniadaniowy) – zastawa stołowa nie może obejść się bez talerza deserowego. To właśnie na takim naczyniu podaje się ciasta, torty i inne słodkie przysmaki.   Mogą także posłużyć jako wyposażenie kuchni do podawania śniadań czy kolacji.
    Są mniejsze i poręczniejsze od talerzy obiadowych. Mogą być okrągłe, kwadratowe, a nawet prostokątne. Typowe wymiary to 17-21 cm.
    Można je dopasować do reszty zastawy stołowej lub zdecydować się na wyrób o innym designie, który ożywi stół.
  3. Talerz głęboki – drugi najważniejszy talerz po płytkim talerzu obiadowym. Niezbędny przy podawaniu zup, ale także sałatek, makaronów czy gulaszów.
    Klasyczne talerze głębokie to produkty okrągłe, o ciekawym wzornictwie, np. wypukłych reliefach czy wyrazistych obwódkach, typowe średnice to 21-24 cm.
    Obecnie równie popularnym wyborem są pojemne talerze głębokie kwadratowe o nowoczesnym wzornictwie.
  4. Salaterka (miseczka) – bardzo przydatne naczynia kuchenne. Przede wszystkim salaterki służą do podawania sałatek, surówek itp. ale można je używać również jako alternatywę dla talerzy na zupę (polecany wymiar ok 18 cm).
    Salaterki mogą być wyższe lub niższe, większych używamy do podania surówek lub ziemniaków, mniejsze sprawdzą się jako naczynie do płatków śniadaniowych lub porcji sałatki czy mizerii.
  5. Półmisek – dobre wyposażenie kuchni to także półmiski. To zazwyczaj owalne, płytkie naczynia kuchenne do podawania potraw.
    Mniejsze półmiski (ok 28 cm) będą idealne do zaserwowania wędlin czy serów, natomiast większe produkty (ok 33 cm) przydadzą się przy podaniu kurczaka, kaczki czy innych mięs.
    Posiadamy również specjalne półmiski do ryb i jajek.
    Bardziej nowoczesne półmiski mogą odbiegać od tradycyjnego kształtu owalu, np. dużą popularnością cieszą się dziś półmiski kwadratowe czy w kształcie rombu.
  6. Rawier – wiele osób wyposażających kuchnię zastanawia się, czym jest rawier i czy warto go kupować. Rawierka to specjalny niewielki (ok 25 cm) ale głębszy półmisek do zakąsek. Nazwa wywodzi się od francuskiego słowa „ravier”, które oznacza właśnie małe prostokątne lub owalne naczynie do przystawek.
    Na rawierce można podać zimne zakąski, ale też słodkości lub nawet sosy (tj. podstawka pod sosjerkę).
  7. Waza – to dość duże, szerokie i głębokie naczynie kuchenne do podawania zupy, wyposażone w uchwyty oraz przykrywkę. Najbardziej popularne produkty to wazy porcelanowe o bardzo różnym designie. Przydadzą się zwłaszcza podczas uroczystych obiadów i kolacji.
    Podaje się w nich przede wszystkim zupy lub kremy.
    Występują w różnych pojemnościach (średnio ok 2-3 litrów)
  8. Sosjerka – konieczny element wyposażenia kuchni, w którym podaje się sosy, np. do polewania pieczeni.
    Z wyglądu przypominają niewielkie, eleganckie dzbanki, choć nie posiadają przykrywki.
  9. Filiżanka – wybór filiżanek to jedna z najtrudniejszych decyzji. Produktów tego typu jest mnóstwo, standardowe pojemności to 200-250 ml.
    Filiżanki mogą być niższe, wyższe, niedekorowane, z motywami kwiatów, nadrukami, złotymi obwódkami itp.
    Do wyboru posiadamy filiżanki do herbaty, kawy, niewielkie filiżanki espresso czy duże filiżanki zwane jumbo.
    Najlepiej wybierać filiżanki od razu z dopasowanymi spodeczkami w zestawie.
  10. Spodek – zazwyczaj spodki służą jako podstawka pod filiżankę. Spodki mogą być okrągłe, owalne, kwadratowe czy prostokątne.
  11. Kubek – to bardzo wygodne naczynia kuchenne do picia herbaty czy kawy przede wszystkim w gronie rodziny czy przyjaciół. Proponowane pojemności to 300-400 ml.
    Ciekawe akcesoria kuchenne do kubków to zaparzacze, najlepiej od razu z przykrywką. Dzięki tym gadżetom można zaparzyć liście herbaty, a potem bezproblemowo usunąć fusy z napoju.
  12. Etażerka (patera piętrowa) – idealne naczynie do zaserwowania podczas ważnego przyjęcia owoców, ciast czy muffinek.
    Oprócz funkcji czysto praktycznej etażerki spełniają również funkcję ozdobną.
    Zazwyczaj etażerki mają kształt dwu- lub trzystopniowej piramidy z talerzami.
    Talerze te mogą być całkiem płaskie lub lekko wklęsłe, aby łatwiej było umieszczać na nich jedzenie.
  13. Imbryk – to naczynie kuchenne przypomina nieco czajnik, jednak jest od niego wyższy oraz bardziej zdobny. Służy do przygotowywania i serwowania herbaty, ewentualnie kawy.
    Najbardziej polecamy imbryki porcelanowe, które długo utrzymują ciepło napoju, a także szybko się nagrzewają. Są wyposażone w wygodny uchwyt oraz przykrywkę.
  14. Czajnik – alternatywa dla imbryka. Czajniki mają przeważnie mniejszą pojemność (ok 1 litra) i kształt kuli lub cylindra. Obecnie dużo osób zaopatruje się w komplet do herbaty, złożony z  czajnika oraz filiżanek i spodków.
    Praktycznym dodatkiem do czajnika jest specjalny podgrzewacz, na którym umieszcza się czajnik a po podgrzaniu utrzymuje ciepło, co zwiększa wygodę użytkowania.
  15. Mlecznik (dzbanek na śmietankę) – jest niezbędnym akcesorium, jeśli często serwuje się kawę. To małe naczynie przypominające dzbanuszek z lejkiem, ale bez przykrywki.
    Mleczniki mogą okrągłe i pękate lub przypominające kartonik.
  16. Cukiernica – wyposażenie kuchni powinno obejmować także cukiernicę. To niepozorne naczynie, jak sama nazwa wskazuje, służy do podawania cukru na stół.
    Posiadamy zarówno nowoczesne cukiernice minimalistyczne jak również tradycyjne okrągłe porcelanowe ze zdobieniami.
    Niektóre cukiernice posiadają również otwór na łyżeczkę.
  17. Bulionówka – to nic innego jak pojemna głęboka filiżanka z dwoma uszkami do zupy. Pojemności ok 300-400 ml. Bulionówki, podobnie jak zwykłe filiżanki, mogą mieć bardzo różny wygląd – wybierać można od jednolitych i minimalistycznych produktów po zdobione i kolorowe wyroby.
    Przede wszystkim przydadzą się podczas ważnych uroczystości.
    Polecamy kupno w zestawie ze spodkami dzięki którym nie pobrudzimy obrusu na stole.

Funkcjonalne naczynia kuchenne, od płaskich talerzy po bulionówki, to zastawa stołowa, który sprawdzi się w każdym domu.

Warto inwestować w porządne wyroby od cenionych producentów porcelany, np. polecanych fabryk  ChodzieżĆmielówLubianaELIH, których wyroby posłużą nam przez długie lata, stając się elementem ozdobnym stołu i jadalni – podziwianym przez gości.

Większość klientów w dzisiejszych czasach poszukuje naczyń, które można myć w zmywarce, co znacznie ułatwi utrzymanie ich w czystości, a także produktów możliwych do używania w mikrofalówce.
W naszym sklepie każdy produkt posiada specjalne oznaczenie czy nadaje się do zmywarki i mikrofalówki.
Polecamy również uniwersalną elegancką, białą porcelanę pasująca do nowoczesnej kuchniLubiana VictoriaLubiana ClassicAmbiton Fala

Przy zakupie talerzy i naczyń porcelanowych warto również zwrócić uwagę na ich grubość, wykorzystane surowce, temperaturę wypalania masy porcelanowej – renomowani producenci zapewnią najlepszą jakość produktów.
Ważne są także zdobienia – te najpiękniejsze, ale i najdroższe, to dekoracje wykonane ręczniezłocone lub dekorowana platyną (w srebrnym kolorze).