Szybkowar to popularny element wyposażenia nowoczesnej kuchni. To niepozorne naczynie, na pierwszy rzut niewiele różniące się od zwykłych garnków, jest w stanie zapewnić nam zalety które w przypadku standardowego gotowania pozostają nieosiągalne.

Co ciekawe, chociaż szybkowary stanowią obecnie prawdziwy hit, to jednak bynajmniej nie można nazwać tego naczynia wynalazkiem nowoczesnej technologii. Szybkowary były używane już w drugiej połowie XVII stulecia. Już wtedy znano niektóre istotne zalety tych naczyń. Dzisiejsza wiedza przyniosła informacje o kolejnych atutach, jakie oferuje gotowanie potraw w szybkowarze.

Co ciekawe, szybkowary są obecnie standardowo stosowane również w dobrej klasy restauracjach: kapitalny smak potraw, za jakie płacimy duże pieniądze jedząc „na mieście”, to w dużej mierze właśnie zasługa techniki gotowania, a nie tylko umiejętności kucharzy.

Szybkowar: czym jest i jak działa?

Szybkowar lub też według innej nazwy garnek ciśnieniowy, to narzędzie o naprawdę prostej konstrukcji oraz mechanizmie działania. Podstawa zasada tego mechanizmu wynika z całkowitej szczelności garnka: dzięki temu, podczas podgrzewania dochodzi do znaczącego wzrostu ciśnienia a jednocześnie podnosi się temperatura wrzenia wody.

Ze względu na całkowitą szczelność, szybkowar blokuje również proces wydostawania się pary wodnej na zewnątrz, co dodatkowo czyni gotowanie potraw szybszym a jednocześnie zapewnia gotowanym składnikom odpowiednią wilgotność.

Jakie są główne zalety szybkowaru?

Zacznijmy od zalet najbardziej podstawowych, czyli rzecz jasna skrócenia czasu gotowania. Już sama nazwa naczynia wskazuje na to, jaka jest jego główna funkcja. Jak jednak przedstawia się szybkość gotowania potraw w szybkowarze w porównaniu do zwykłego gotowania?
Oszczędność czasu w zależności od gotowanych potraw będzie dwukrotna lub nawet trzykrotna.

Przykładowo:

  • Ziemniaki przygotujemy w szybkowarze w 8 minut, na dodatek będą smakować znacznie lepiej, niż w przypadku zwykłego gotowania (zachowanie wilgotności a także brak utraty substancji odżywczych)
  • Rosół będzie całkowicie gotowy już w 25 minut
  • Mięso wołowe w szybkowarze ugotujemy w około 30 minut, i oczywiście również będzie smakowało lepiej, niż w przypadku zwykłego gotowania

Kolejne zalety jakie oferuje gotowanie w szybkowarze? Wspominaliśmy już o bogatszym smaku potraw i trzeba zaznaczyć, że nie jest to żaden marketing. Gotowanie w szybkowarze odbywa się przy udziale pary wodnej a jednocześnie trwa o wiele krócej, niż gotowanie w zwykłym garnku. Dzięki temu gotowane składniki zachowują soczystość i miękkość, co jest szczególnie istotne np. przy gotowaniu mięs, które, gotowane w sposób zwyczajny, często stają się suche i wyraźnie tracą na walorach smakowych.

Dzięki szczelności, szybkowar znacząco redukuje również proces wytracania witamin w trakcie obróbki termicznej, co jest typowe dla zwykłego gotowania.
Warzywa i owoce gotowane w szybkowarze będą nie tylko bardziej soczyste i smaczniejsze, ale również bogatsze w cenne substancje odżywcze, w tym zwłaszcza witaminy.

Czy gotowanie w szybkowarze ma jakieś wady?

Do tej pory przedstawialiśmy szybkowar jedynie od strony zalet tego naczynia. Warto jednak wspomnieć, że ma ono także pewne wady. Przede wszystkim, gotowania na szybkowarze nie powinno się przerywać: oznacza to, że wszystkie składniki musimy umieścić w garnku już przed rozpoczęciem gotowania.
Nie będziemy mogli również sprawdzać smaku potraw w trakcie gotowania lub ich doprawić (przyprawy można stosować tylko przed rozpoczęciem gotowania lub po jego zakończeniu).

Jaki szybkowar wybrać?

Szybkowar Gerlach 4,5l

Wspominaliśmy już o tym, że szybkowar bynajmniej nie stanowi wynalazku dzisiejszych czasów. Jednak nowoczesna technologia nie pozostawiła tego naczynia poza zakresem swojego zainteresowania. Oznacza to, że do wyboru mamy zarówno proste, klasyczne modele szybkowarów, jak też modele wyposażone w określone funkcje elektroniczne.

Na co się więc zdecydować? Tutaj wszystko zależy od tego, jakimi kucharzami jesteśmy. W przypadku, gdy gotujemy głównie dla samych siebie lub ewentualnie jeszcze dla drugiej osoby, świetnie sprawdzi się np. niewielki szybkowar ciśnieniowy z rączką polskiej firmy Gerlach o pojemności 4,5 l . Naczynie jest praktyczne, łatwe w użyciu oraz wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej, co zapewnia możliwość użytkowania przez wiele lat.

Szybkowar ELO Praktika XL

Inna ciekawa propozycja to popularny szybkowar stalowy Elo Praktika XL o pojemności 6 l. Duża pojemność zapewnia możliwość szybkiego gotowania zdrowych i smacznych potraw dla większej liczby osób. Naczynie może być bez problemu myte w zmywarce do naczyń. Szybkowar umożliwia także łatwe zamknięcie pokrywy jednym ruchem oraz kontrolę wewnętrznego ciśnienia a także opcję doboru ciśnienia w zależności od gotowanych potraw. Garnek został wyposażony również w sitko przeznaczone specjalnie do gotowania na parze.

Przykładowe przepisy na potrawy gotowane w szybkowarze

  • Dżem śliwkowy
    Pyszny i łatwy w przygotowaniu dżem ze śliwek. Potrzebne będą składniki:
  1.  Śliwki – 3 kg
  2.  Galaretka pomarańczowa- jedna saszetka,
  3.  Cukier
  4.  Żelfix- jedno opakowanie
  5.  Dwie szklanki wody
  • Karkówka do pieczywa
    Prosta i łatwa w przygotowaniu karkówka do jedzenia z pieczywem. Potrzebne będą składniki:
  1.  Karkówka – 1 kg
  2.  Przyprawa gyros – jedna saszetka
  3.  Przyprawa kucharek – jedna łyżeczka
  4.  Czosnek w granulkach – 1 łyżeczka
  5.   Olej 5 dużych łyżek,
  6.  Jedna szklanka wody