W naszym przewodniku po polskich fabrykach porcelany zapraszamy Państwa na Kaszuby, do Łubiany !

Lubiana to od kilkudziesięciu lat największa fabryka porcelany w Polsce, jest również najbardziej rozpoznawalną w Europie fabryką z Polski, znaną z popularnych linii porcelany produkowanych z najwyższej jakości surowców.
W ofercie firmy znajdują się zarówno produkty do domu jak i bardzo popularne naczynia restauracyjne.
W tym roku obchodzimy okrągły jubileusz – 50 lat wytwarzania porcelany.
Chociaż nie sposób wymienić wszystkich kamieni milowych w historii tej fabryki, zapraszamy do krótkiego podsumowania:

Historia fabryki porcelany Lubiana

Rozpoczęła się 1 września 1969 roku, wówczas to powstało Państwowe Przedsiębiorstwo Produkcyjne w Łubianie, koło Kościerzyny, które to następnie (w 1973 r.) zostało włączone do konglomeratu fabryk porcelany i ceramiki w Polsce tj. Zjednoczenia Zakładów Ceramiki Stołowej „Cerpol” z Wałbrzycha.

W ten sposób zakład funkcjonował aż do 1981 roku specjalizując się w produkcji naczyń do praktycznie wszystkich restauracji, bazy hotelowej i gastronomicznej a także licznych stołówek i domów wczasowych w Polsce w tym okresie.

Kubek PRL ’70

Dzięki tak wielkiej bazie klientów i odbiorców, fabryka od początku była traktowana jako siła napędowa tej grupy i największy producent porcelany w Polsce.

To w tym okresie wytworzono i spopularyzowano linię naczyń Kaszub którą na pewno zna każdy polak 30+ ze szkoły lub domu wczasowego 🙂

Wraz z okresem przemian gospodarczych i powstania wolnego rynku w naszym kraju, 31 marca 1992 roku, przedsiębiorstwo zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.
Natomiast w 1995 roku, akcje spółki weszły do obrotu na giełdzie papierów wartościowych, do funduszy inwestycyjnych jako jednego ze znaczących i nowoczesnych przedsiębiorstw w kraju.

W 2002 roku większościowy pakiet akcji przedsiębiorstwa Lubiana S. A trafił w ręce grupy Zakładów Przemysłu Jedwabniczego Wistil S.A. będącego w rękach rodziny Kwiecień, stając się przyczynkiem do powstania w kolejnych latach Polskiej Grupy Porcelanowej i przejęciu dwóch kolejnych fabryk porcelany :
W latach 2003-2012, Lubiana przejmuje 86% udziałów w Zakładach Porcelany Ćmielów Sp. z o.o. i 99% kapitału akcyjnego przedsiębiorstwa Porcelana Chodzież S.A.

Tym samym krótka historia Lubiany, stała się przyczynkiem do powstania największej grupy porcelanowej w Europie, jaką obecnie jest przedsiębiorstwo.
Przez następne lata Lubiana i grupa Wistil funkcjonowały spółka giełdowa aż do momentu opuszczenia GPW w roku 2018

Jakie technologie wykorzystuje Lubiana podczas produkcji porcelany?

Lubiana może się poszczycić produkcją klasycznej tzw. białej porcelany, bardzo wysokiej jakości.
Jest ona wypalana kilkukrotnie w bardzo wysokich temperaturach.
Wyróżnia się podczas produkcji dwa wypały :

  • pierwszy czyli biskwitowy to wypał mieszaniny kaolinu, skalenia i kwarcu z których powstaje biała masa porcelanowa. Temperatura wypału to 1000⁰C
  • drugi czyli tzw. ostry gdzie w temperaturze aż 1400⁰C masa łączy się ze szkliwem (tj. glazurą wierzchnią) oraz uzyskuje finalny kolor i wymiary.

Dzięki przygotowywaniu porcelany w ten sposób, cechuje się ona bardzo wysoką wytrzymałością. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, jej szkliwo jest bardzo twarde, a wytrzymałość termiczna jest na najwyższym poziomie. Nie nasiąka również wodą, jest nieprzepuszczalna dzięki czemu idealnie nadaje się jako naczynia, talerze i filiżanki.

Dekoracje na porcelanie wypalane są natomiast w dwojaki sposób :

  • Pierwszy gwarantuje efekt w gruncie rzeczy wieczny i niemożliwy do naruszenia. Jest to metoda wtapiania dekoracji w szkliwo czyli wszkliwne. Temperatury osiągane podczas tego procesu, to 1250-1270 ⁰C.
  • Drugim stosowanym sposobem są dekoracje naszkliwne, przy których korzysta się już z dużo niższych temperatur, około 780-820⁰C  przy pomocy tej metody, wykonuje się w Lubianie przede wszystkim dekoracje kalkomanią na mniej wymagających produktach.

Przedsiębiorstwo cechuje bardzo duża dynamika działań. Firma nie tylko posiada swoje własne centra projektowe, ale również utrzymuje stały kontakt z tego typu centrami we Włoszech oraz w Niemczech.

Na rynku dostępnych jest ok. 35 fasonów (linii) produktów, około 2000 kształtów i rodzajów naczyń i ponad 3000 dekoracji, stworzonych przez firmę.
Lubiana oferuje jednak nie tylko własne projekty, ale również możliwość realizowania indywidualnych projektów, w granicach możliwości wykonawczych firmy.

Polecamy kolekcję Motylek wykonaną specjalne dla firmy Żabka czyli dla nas 🙂

Choć technologia w firmie stoi na bardzo wysokim poziomie, respektowane są także w przedsiębiorstwie wszelkie normy dotyczące jakości i ekologii.
Porcelana jest produkowana tylko na terenie Polski, wykonywana z naturalnych surowców, sprawdzanych pod każdym możliwym kątem, produkcja odbywa się z ograniczeniem emisji CO2 do atmosfery, dzięki czemu Lubiana jest fabryką przyjazną dla środowiska, za co została wielokrotnie nagrodzona.

Do kogo skierowana jest oferta firmy?

Lubiana zajmuje się tworzeniem porcelany zarówno do domów, jak i do restauracji, kawiarni oraz hoteli.
Jednymi z jej najsłynniejszych linii są Victoria, Classic, Gourmet, Magnolia czy też Afrodyta (kliknij w nazwę aby wyświetlić produkty w naszym sklepie).
Przedsiębiorstwo zaopatruję w porcelanę najsłynniejsze polskie hotele, w tym między innymi Sheraton oraz Hotel Marriott.

Znaczącą część produktów Lubiana jest przeznacza również na eksport, o czym świadczą liczne wyróżnienia. Jednym z nich jest nagroda Światowa firma 2016, która jest przyznawana przedsiębiorstwom, które osiągnęły przychody z eksportu większe niż 4 mln zł w latach 2013-2014, do więcej niż trzech krajów.

Na koncie przedsiębiorstwa jest wiele innych wyróżnień, między innymi Top Produkt Pomorskie 2018 – Fason Daisy czy też Lider Konkurencyjności 2017.
Ponadto również Lubiana otrzymała nagrodę Pomorski Pracodawca 2016 czy Symbol Polskiej Porcelany 2013.
To tylko nieliczne z wyróżnień, które przedsiębiorstwo każdego roku otrzymuje za trud włożony w rozwój firmy, wykorzystywanie najlepszych technologii, troskę o środowisko czy też dostrzeganie potencjału swoich pracowników.

Każdego roku produkcja wyrobów z porcelany, to około 20 000 ton.

Lubiana choć posiadająca krótką historię, włączyła się bardzo efektywnie w działanie spółek, które mogą pochwalić się o wiele dłuższą historią. Tym samym stała się silnym konkurentem dla innych fabryk z europy zachodniej.
Lubiana zaopatruje najlepsze hotele, ale sprawdzi się również podczas codziennych posiłków w Twoim domu.

Zaangażowanie w tworzenie nowych produktów sprawia, iż Lubiana wciąż pozostaje na wyżynach swoich możliwości.